Svet-Stranek.cz
Naši mazlíčci Vás vždy potěší
Chovná stanice Sphynx-scarface

Naše historie:Naši mazlíčci Vás vždy potěší

Naše historie


Historie

Bezsrsté kočky se vyskytovaly už před dávnými léty u Aztéků, kteří chovali také bezsrsté psy. Gen, který způsobuje bezsrstnost, je recesivní, proto aby se projevil, je nutné spářit dvě kočky, které ho nesou. Dodnes prý v Mexiku existují domácí kočky, které tento gen mají ve své genetické výbavě a proto se čas od času narodí osrstěné kočce kotě bezsrsté. Jelikož ze začátku nebyla chovná základna sphynxů nijak velká, překřižovali se jak domácí kočky, tak devon rexové.

Charakter:

Sphynxové jsou přítulná a inteligentní zvířata, také bývají popisováni jako "částečně kočka, částečně pes, částečně opice a částečně dítě". Jsou velmi sociální a mají rádi společnost lidí a jiných zvířat. Potřebují mnoho kontaktu a pozornosti, aby se cítili spokojeně. Jsou velmi přátelští a hraví a nemají sklony k agresivitě.

Plemenný standart:

Středně velké kočky s klínovitou hlavou, s plochým čelem. Rovný nos s lehkým stopem, tlama je silně zakulacená a brada silná. Uši jsou velmi velké a široké na základně. Oči jsou velké, ve tvaru citronu. Tělo sphynxe pokrývá jemné chmýří, které mu dodává zvláštní povrch - na omak jako teplá broskev. Kůže je vrásčitá, obzvlášť na hlavě. Většina sphynxů má krátké hmatové chlupy.